8 wskazówek pozwalających uniknąć ataku spyware

Oprogramowanie spyware to program szpiegujący poczynania w internecie, rejestrujący naciśnięcia klawiszy i gromadzący dane prawie każdego rodzaju. Zawierają się w tym dane osobowe, takie jak informacje o karcie kredytowej/debetowej lub dane bankowe, identyfikatory logowania i hasła. W tym artykule udostępniamy 8 wskazówek, które pozwolą uniknąć ataku spyware i zapewnić bezpieczeństwo danych.

 

8 wskazówek pozwalających uniknąć ataku spyware

 

#1. Wyłącz funkcję automatycznego uruchamiania

Po każdym podłączeniu dowolnego urządzenia USB do komputera, jeśli pojawi się okno z opcjami przeglądania folderów lub plików, włączana jest funkcja automatycznego uruchamiania systemu. Ta funkcja jest jednym z najczęstszych sposobów, w jaki złośliwe oprogramowanie, takie jak trojan, robak, spyware itp. jest instalowane w systemie.

#2. Uważaj na bezpłatne adware

Internet jest pełen wolnego oprogramowania – myślisz o nim i ono tam jest. Podczas, gdy większość z nich może być użyteczna, nigdy nie wiesz, czy nie trafisz na złośliwą aplikację. Nawet najbardziej niewinnie wyglądające oprogramowanie może być wyposażone w oprogramowanie szpiegujące. Zawsze badaj źródło przed udzieleniem zgody na wprowadzenie zmian na twoim komputerze.

#3. Uważaj na wyskakujące reklamy, zwłaszcza niechciane i te, które wręcz krzyczą o nagrodach

Na pewno zdarza Ci się natknąć na reklamy online, które wyskakują znienacka. Nigdy na nie nie odpowiadaj w żaden sposób. Nawet, jeśli wyświetlają przyciski „Anuluj” lub „Zamknij”, nie klikaj ich. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ramkę okna u góry i wybierz „Zamknij”.

#4. Nigdy nie pobieraj załączników w wiadomościach email od nieznanych lub niechcianych nadawców

To mówi samo za siebie. Zawsze należy zachować ostrożność przed kliknięciem linku lub pobraniem załączników w nieoczekiwanych wiadomościach e-mail; szczególnie tych od nieznanych nadawców. Możesz również otrzymywać e-maile, które wydają się pochodzić z Twojego banku lub zaufanego sklepu internetowego. Nawet w takich przypadkach należy stosować takie same środki ostrożności. Nawet jeśli masz dostęp do linku, najpierw zweryfikuj adres URL i ręcznie wpisz go w swojej przeglądarce internetowej.

#5. Uzyskaj ochronę przeglądarki Sandbox

Pliki do pobrania to ulepszenie sposobu, w jaki złośliwe oprogramowanie infekuje komputer przy pomocy witryn internetowych. Odwiedzając takie strony, wirus może zostać automatycznie pobrany na twój system. Jest to jeden z najczęstszych sposobów infekowania komputerów przez programy szpiegujące. Ochrona przeglądarki Sandbox przenosi ją do wirtualnego środowiska. Każdy pobrany plik pozostaje odizolowany w tym środowisku i jest zablokowany, by nie uszkodzić komputera.

#6. Włącz blokowanie wyskakujących okienek

Jednym z łatwiejszych sposobów blokowania wyskakujących reklam jest użycie modułu blokowania wyskakujących okienek w przeglądarce. Należy jednak zauważyć, że niektóre strony mogą tych okienek wymagać dla niektórych funkcji, dlatego możesz pozostawić ten moduł włączony dla zaufanych stron internetowych.

#7. Aktualizuj system operacyjny i inne oprogramowanie

Przestarzały system operacyjny lub oprogramowanie mogą być bramą cyberprzestępcy do komputera. Nieaktualne oprogramowanie zawiera luki, które mogą być łatwo manipulowane przez hakera w celu instalacji oprogramowania szpiegującego i innego złośliwego w systemie.

#8. Używaj wielowarstwowego rozwiązania antywirusowego

Obecne złośliwe oprogramowanie nie jest tak bliskie temu dawniejszemu. Z czasem napastnicy nauczyli się, że ich wirusy są bardziej niepozorne, elastyczne, odporne i bardziej szkodliwe. Typowy program antywirusowy nie chroni Cię przed wszystkimi takimi zagrożeniami w tym samym czasie. Wybierz program antywirusowy, który może nie tylko usunąć oprogramowanie szpiegujące, ale także wszelkiego rodzaju wirusy w środowisku naturalnym – te znane i nieznane. Musi być również wyposażony w ochronę Sandbox, o której była mowa wyżej oraz zaawansowaną funkcję ochrony sieci, która może blokować oszustwa i zainfekowane strony internetowe.

X