Czego możemy się nauczyć z podwójnego oszustwa WhatsAppa?

W ciągu ostatnich kilku dni, miesięcy i lat mogłeś widzieć Facebookowy post z linkiem, który mógł wyglądać jak to:

Jeśli znasz kogoś, kto używa WhatsAppa, możesz mu to przekazać. Kolega z IT powiedział, że jutro z WhatsAppa wychodzi film zwany martinelli – nie otwieraj go. Zhakuje ci telefon tak, że niemożliwa stanie się jego naprawa. Przekaż to innym.

Jeśli otrzymasz wiadomość, by zaktualizować swojego WhatsAppa do WhatsAppa Gold, nie klikaj w nią! Właśnie powiedzieli w wiadomościach, że jest to bardzo ciężki wirus. Przekaż to wszystkim.

Czy to prawda? Nie!

Jest takie stare powiedzenie: „Jeśli brzmi to zbyt pięknie, by mogło być prawdziwe, to prawdopodobnie tak jest.” Na równi i w przeciwnej korelacji, stosuje się to do mediów społecznościowych: „Jeśli brzmi to zbyt okropnie, by było prawdziwe, prawdopodobnie nie usłyszysz o tym w pierwszej kolejności od swojego znajomego na Facebooku.”

Gdyby ten post był w jakikolwiek sposób prawdziwy, byłaby to wielka i przerażająca wiadomość.

„Telefon, który został zarażony przy otwarciu wiadomości, będzie wymagał exploita typu zero-day”, powiedział nam Jarno Niemelä, główny naukowiec z F-Secure Labs. Exploit typu zero-day jest ukierunkowany na lukę, która nie została jeszcze zidentyfikowana lub wykorzystana, więc twórca oprogramowania nie jest świadomy, że musi zostać załatana. „Biorąc pod uwagę, jak cenne są exploity, możesz być pewien, że ktoś, kto jest w stanie znaleźć luki i na tyle nieetyczny, by napisać takiego robaka, sprzedałby go raczej na czarnym rynku”.

Zatem ta wiadomość, którą dzielą się twoi znajomi jest mistyfikacją, która istnieje w jakiejś formie od czasu, jak ocenia Jarno, od 2000 roku.

„Właściwie to podwójne oszustwo”, powiedział nam Sean Sullivan, doradca bezpieczeństwa F-Secure.

Pierwsza część o filmie „Martinelli” jest nowszym oszustwem. Druga część o WhatsApp Gold pochodzi z 2016 roku.

Jak Sean to zrozumiał?

„Uważam, że posty Snop „Fast check” są dość dobre bez zbyt wielu „irytujących” reklam – powiedział. „Polecam to, gdy otrzymuje takie wiadomości.”

Więc jaka jest ta lekcja?

Załóżmy oczywiście, że naprawdę dobre wiadomości lub złe wieści na Facebooku wymagają sprawdzenia faktów.

Ale jest tu także ważna lekcja, jeśli chodzi o stosowanie „podstawowej ostrożności” przy klikaniu w linki.

„Powinieneś zawsze uważać na linki prowadzące do zewnętrznej strony z aplikacji, której używasz” – powiedział Jarno. „A jeśli dowolna strona internetowa oferuje instalację aplikacji, najprawdopodobniej jest to złośliwe oprogramowanie lub inne natrętnie szpiegujące lub reklamowe.”

X