Prywatność danych. Co to takiego?

Wraz z intensywnym przenikaniem Internetu do niemal każdego gospodarstwa domowego, prywatność danych ma swój ograniczony czas.

Skandal związany z wyciekiem danych z Facebooka, który wstrząsnął branżą technologiczną, jest przykrym przykładem sposobu, w jaki nasza prywatność zostaje naruszona kosztem naszej obsesji na punkcie mediów społecznościowych lub Internetu. Podsumowując, Facebook przekazał dane 87 milionów użytkowników badaczowi wynajętemu przez Cambridge Analytica (firma zajmująca się profilowaniem osobowości zaangażowana w kampanię prezydencką Donalda Trumpa w 2016 r.). Wśród dotkniętych tym problemem było pół miliona użytkowników w Indiach. Ten badacz stworzył aplikację na Facebooku opartą na quizie osobowości. Aplikacja zbierała nie tylko dane osób, które wzięły udział w quizie, ale także dane ich znajomych (co daje 87 milionów użytkowników). W 2015 r. badacz sprzedał te dane firmie Cambridge Analytica. Uważa się, że ten wyciek danych na Facebooku odegrał decydującą rolę w zwycięstwie prezydenta USA Donalda Trumpa w 2016 roku. Kto by to odgadł? Ta historia idzie głębiej niż myślisz; proste wyszukiwanie w Google dotyczące incydentu na Facebooku i Cambridge pomoże ci uzyskać pełny obraz tego, co się stało i w jaki sposób.

Zatem, chociaż może się wydawać, że takie incydenty Cię nie dotyczą, to działa tak naprawdę tylko na poziomie podprogowym. Jeśli firmy mogą wykorzystywać/niewłaściwie wykorzystywać dane do nieetycznej kalibracji przebiegu wydarzeń tak dużych jak demokratyczne wybory, to nie ma co mówić o innych monumentalnych zmianach.

Nasze dane muszą pozostać w naszych rękach i być używane dokładnie tak, jak chcemy, jednocześnie mając pełną świadomość tego, w jaki sposób są one wykorzystywane. Nie pozwólmy, by bezpieczeństwo danych było traktowane jak tylna część palnika. Nasze dane to my; jeśli ją zgubimy, jeśli ktoś ją nadużyje; to my upadniemy. Mając to na uwadze, uważaj na aplikacje i strony internetowe, którym zdecydujesz się dobrowolnie udostępniać swoje osobiste dane i trzymaj się z dala od tych, które je śledzą. Twoje dane to ty; zadbaj o ich bezpieczeństwo.

X