Adres siedzibyAdres siedziby ul. Zabrska 49, 44-177 Paniówki, tel.: +48 (32) 338 92 28 | Dział handlowy: 510 019 048
biuro@itd24.pl
Szeroki
wybór produktów
Profesjonalna
obsługa klienta
Wysoka jakość
obsługi

5 sposobów na bezpieczniejsze korzystanie z Internetu

W 2016 roku Internetowe Centrum Skarg Kryminalnych FBI rozpatrzyło 298 728 skarg złożonych przez użytkowników Internetu, którzy zgłosili straty przekraczające 1,3 miliarda dolarów. Kiedy zaś spojrzymy na wyniki za rok 2017, w którym doszło do największej ilości ataków ransomware, możemy się spodziewać, że później będzie tylko gorzej.

Biorąc pod uwagę rozwój cyberprzestępczości i coraz bardziej wyrafinowane ataki, ryzyko niebezpiecznego korzystania z Internetu jest poważne. A jeśli wiesz, że 6 lutego to Dzień Bezpiecznego Internetu, to prawdopodobnie już teraz dbasz o swoje bezpieczeństwo w Internecie. Regularnie aktualizujesz system i oprogramowanie zabezpieczające, takie jak F-Secure TOTAL. I nigdy, przenigdy nie używasz tego samego silnego hasła na więcej niż jednym z kluczowych kont.

Jeśli ten opis do ciebie pasuje, prawdopodobnie robisz, co możesz, aby zachować bezpieczeństwo w Internecie i chcesz robić więcej. Oto pięć sposobów na zachowanie prywatności danych. Jeśli nie są dla ciebie nowe, podziel się nimi z kimś, kto ich potrzebuje.

 

  • Naucz się podstaw OPSEC
    “Ludzie próbują bronić się przed złymi hakerami, ale i tak zostawią telefon czy laptopa w autobusie lub taksówce” – mówi Tom Van de Wiele, główny konsultant ds. bezpieczeństwa w firmie F-Secure. Ludzki mózg nie jest znakomity w ocenianiu ryzyka, wyjaśnia Tom. Mamy obsesję na punkcie sensacyjnych zagrożeń, ignorując podstawy – na przykład blokujemy nasze urządzenia i nie zostawiamy ich małym dzieciom czy pokojówce. OPSEC lub Operations Security to sztuka nie robienie z siebie łatwego celu. Biorąc pod uwagę, że miliardy z nas podróżują z komputerami, które pozwalają na dostęp do większości szczegółów z naszego życia, każdy z nas powinien znać chociaż podstawy OPSEC.
  • Użyj inteligentnego oprogramowania
    Główny specjalista ds. badań F-Secure, Mikko Hypponen, ma własną listę rzeczy, które wszyscy możemy zrobić, aby chronić naszą prywatność w Internecie. Spośród czterech rzeczy, które poleca, dwie dotyczą używania oprogramowania do ochrony danych. On zaleca menedżera haseł. „To rozwiąże wiele innych problemów, ponieważ automatycznie będziesz mieć unikalne silne hasło na każdej stronie”, mówi. Możesz używać naszej skrzynki bezpieczeństwa F-Secure KEY za darmo na jednym urządzeniu. Mikko oprócz tego zawsze korzysta z VPN, ponieważ bez niego „jest to banalne dla każdego, kto używa tego samego Wi-Fi, aby zobaczyć dużą część ruchu w sieci”. Możesz wypróbować naszą darmową sieć VPN, która wchodzi w skład w F-Secure TOTAL, za darmo.
  • Załóż, że inne osoby nie chronią twoich danych
    Każdy, kto korzysta z sieci, może być celem przestępców internetowych, a każdy, kto przechowuje duże ilości danych – zdecydowanie takim jest. Naruszenie danych jest obecnie uważane za jedno z największych zagrożeń na świecie i istnieje ryzyko, że już się z nim spotkałeś lub spotkasz w przyszłości. Możesz sprawdzić, czy Twój adres e-mail został już wykradziony na stronie haveibeenpwnd.com. Sprawdzanie listy naruszeń jest dobrym przypomnieniem, że musisz wybrać mądrze, komu ufasz i zrobić wszystko, co możliwe, aby zminimalizować ryzyko kradzieży własnych danych. Obejmuje to niepodawanie adresu e-mail publicznie, unikanie rejestrowania się w internetowych listach spamowych i upewnianie się, że każde z ważnych kont ma unikatowe hasło. To punkt wart powtórzenia, ponieważ ludzie jeszcze nie odrobili tej lekcji.
  • Korzystaj z jednej przeglądarki do robienia zakupów i przelewów
    Wyraźne skupienie pomaga nam uniknąć wielu zagrożeń w Internecie. Niestety, sieć jest zaprojektowana tak, by wykraść twój umysł i wysłać go w miliard różnych stron. Właśnie dlatego doradca bezpieczeństwa F-Secure, Sean Sullivan, zaleca zainstalowanie jednej przeglądarki – na przykład Firefox – której będziesz używać wyłącznie do rzeczy wiążących się z pieniędzmi, czyli do zakupów lub bankowości. Surfuj po Internecie i mediach społecznościowych w innej przeglądarce. Jest to zarówno inteligentna taktyka bezpieczeństwa, jak i przypomnienie, że kiedy prywatne dane finansowe zostaną wykradzione – to poważna sprawa.
  • Nie zapraszaj oszustów do swojego życia poprzez e-mail
    Po tych wszystkich latach e-mail wciąż oferuje przestępcom jeden z najprostszych sposobów wejścia na nasze komputery. F-Secure Labs nadal odkrywa, że większość załączników w wiadomościach spamowych zawiera trojany. Łącza w wiadomościach spamowych mogą wysłać nas na zainfekowane strony i wyłudzić informacje. Zrób wszystko, aby uniknąć otwierania spamu. Natomiast dopóki nikt nie potrafi być idealny, zastanów się nad tym, co mówi Sean i używaj w mailu zwykłego tekstu, szczególnie, jeśli komunikujesz się z nieznajomymi. Nie klikaj też w niepewne załączniki.

 

 

X