Dlaczego dobre filmy o hakerach nie istnieją

W ostatnim odcinku podcastu F-Secure Cyber ​​Security Sauna, Tomi Tuominen z F-Secure powiedział gospodarzowi Janne Kauhanen, że nie ma dobrych filmów o prawdziwych hakerach.

Hackowanie jest „nudne jak diabli” – powiedział. „To jak obserwowanie schnącej farby, nie ma w tym nic seksownego. To wymagało wielu prób i błędów, aby dostać się tam, gdzie jesteśmy w tym momencie.”

Tomi i jego kolega z F-Secure, Timo Hirvonen, ujawnili niedawno dziurę, która pozwoliła im stworzyć klucze elektroniczne do pokojów hotelowych na całym świecie. I jest to rodzaj cyfrowej magii, która tworzy nagłówki na całym świecie. Ale Tomi chce coś wyjaśnić: To nie było łatwe, nawet dla dwóch facetów, których praca na codzień wymaga włamywania się do zabezpieczonych sieci.

„Aby postawić sprawę jasno, zrobiliśmy każdy możliwy błąd na naszej drodze tutaj.”

Para rozpoczęła hakowanie w 2003 roku, po tym jak laptop został skradziony z pokoju hotelowego podczas konferencji hakerów bez śladu.

„Tak, i nawet nie zaczęliśmy badań od elektronicznych zamków” – wyjaśnił Timo. „Zaczęliśmy od pierwszego spojrzenia na blokadę mechaniczną, czy uda się ją ominąć. Zrobiliśmy również badania nad przeprogramowaniem zamka. Zatem mieliśmy przynajmniej dwie różne ścieżki, które badaliśmy, zanim skupiliśmy się na tworzeniu tych kluczy głównych.”

Po dekadzie, udało im się włamać do skrzynki. Rezultaty, jak wyjaśnia Timo, były naprawdę oszałamiające.

„Aby zacząć, potrzebujesz klucza do hotelu. Nie musi być aktywny. To może być klucz do hotelu z pobytu pięć lat temu lub klucz do garażu, siłowni czy czegokolwiek. Następnie odczytujemy informację z tej karty, po czym używamy własnego urządzenia. Przykładamy je do zamka i wykonujemy kilka prób, aż w pewnym momencie zamek pokaże ci zielone światło, a wtedy wiesz, że masz klucz główny.”

Teraz to brzmi jak z filmu. Nawet Tomi się zgodził.

„Jeśli kiedykolwiek widziałeś film Terminator 2, w którym facet stawia swoje urządzenie naprzeciw zamka, to dokładnie tak było. Kaskaderskie hakowanie,” powiedział. „Więc chociaż raz mamy coś, co wyglądało dokładnie tak, jak w filmach.”

Wystarczy, że zobaczysz dwóch facetów, którzy popełniali błędy przez 15 lat. Nawet, jeśli umieścisz to w trójwymiarze, prawdopodobnie nie będzie to bardzo zabawne.

Ale tak działa hackowanie.

X