Jak włączyć swoje dzieci w ich bezpieczeństwo w Internecie

Granica między światem online a światem rzeczywistym nigdy nie była tak cienka.

Zastanów się nad historią, którą niedawno usłyszeliśmy od mamy, która używa F-Secure:

Dzisiaj moja 7-letnia córka zgubiła się w drodze ze szkoły na świetlicę. Kiedy świetlica poinformowała mnie, że dziecko wcale nie dotarło, zadzwoniłam do niej. Kiedy rozmawiałyśmy, stało się jasne, że skręciła w złą drogę i się zgubiła. Na szczęście zainstalowałam F-Secure SAFE na jej telefonie. Udało mi się ją zlokalizować na swoim laptopie, a następnie powiedzieć dziecku jak dotrzeć na świetlicę. Pracownik tej opieki dziennej był w stanie zadzwonić do niej, by ją odebrać. Chcę wam podziękować za tę usługę, która nam pomogła w tej sytuacji.

Zabezpieczenie, które umieszczasz na telefonie Twojego dziecka, nie tylko chroni dzieci przed zagrożeniami w wirtualnym świecie, może też zapobiec niebezpieczeństwu na ulicy.

Podobnie jak wiele innych rzeczy, które mogą teraz wykonywać nasze telefony, tego rodzaju narzędzie po prostu nie istniało, gdy większość z nas dorastała. I choć możesz być bardziej świadomy zagrożeń, z którymi mogą spotkać się dzieci w Internecie i w świecie rzeczywistym, Twoje dzieci prawdopodobnie mają o wiele lepsze pojęcie o tym, jak korzystać z ulubionych aplikacji i witryn.

Właśnie dlatego zaprojektowaliśmy nasze nowe Zasady Rodzinne z kontrolą aplikacji, które można skonfigurować razem z dziećmi.

Ten proces pomaga rozmawiać z dzieckiem o Internecie i o tym, czego nie powinien używać. Daje także możliwość ustalenia wytycznych dotyczących tego, w jaki sposób życie online łączy się ze światem rzeczywistym. Na przykład możesz porozmawiać o tym, co mogą zrobić, kiedy poczują się zagubieni i co zrobić, kiedy jakiś nieznajomy z Internetu chciałby się z nimi spotkać w rzeczywistości.

Oto kilka innych tematów, które możesz poruszyć ze swoim dzieckiem:

  • Przykłady zagrożeń internetowych, z którymi mogą się spotkać oraz jak powinny sobie radzić w przypadku, gdy napotkają na któreś z nich.
  • Prawa i obowiązki w Internecie
  • Jakich rodzajów treści chcesz uniknąć i dlaczego?

 

Dobre cyfrowe wychowanie to nie tylko ustalenie granic i zrozumienie, że strony takie jak YouTube nie są dobrymi opiekunami . Rodzice muszą sami zobaczyć, co ich dzieci mogą znaleźć w Internecie.

Jeśli twoje dzieci korzystają z Facebooka, Instagrama, Snapchata WhatsAppa lub innego narzędzia komunikacyjnego, powinieneś również z niego skorzystać. Nie musisz być ekspertem, ale powinieneś zapoznać się z działaniem tych aplikacji i dowiedzieć się dlaczego twoje dzieci je lubią. Dodatkowo, informując dzieci o swojej obecności na stronie, możesz poinformować ich, że możesz zobaczyć, co robią online.

Wiedza z pierwszej ręki da ci pewne zrozumienie i pozwoli kontynuować rozmowę na temat bezpieczeństwa online z dzieckiem.

X