Jak wygląda realny smart home?

W zeszłym roku na całym świecie wysłano 433,1 miliona inteligentnych urządzeń domowych według IDC, a liczba ta wzrośnie do 939,7 milionów urządzeń w 2022. 24% domów w Wielkiej Brytanii posiada teraz inteligentne urządzenie domowe, a jedna trzecia amerykańskich konsumentów posiada dwa lub więcej inteligentnych urządzeń.

To nowa i fascynująca granica, inteligentny dom, obiecujący komfort i wygoda na poziomie, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Ale jaki naprawdę jest inteligentny dom?

Aby się o tym przekonać, odwiedzamy inteligentne domy Connected Home na całym świecie. Nasze pierwsze przystanki: Londyn i Helsinki.

To, co znaleźliśmy, nie wygląda tak dziwnie na powierzchni, jak możecie myśleć. W przeciwieństwie do konwencjonalnych domów, te przestrzenie mieszkalne są oddzielone od siebie różnymi urządzeniami, w które zostały wyposażone. Od inteligentnych kamer bezpieczeństwa i czujników dymu po inteligentne telewizory, światła i dzwonki do drzwi. Urządzenia te sprawiają, że zadania stają się wygodniejsze, monitorują zdrowie i bezpieczeństwo domowego środowiska oraz, oczywiście, zapewniają rozrywkę.

https://www.youtube.com/watch?v=U0k1M8hIijM

Praktycznie wszyscy właściciele domów mają pasję do technologii, ale są także realistyczni w kwestii ryzyka podłączenia swojego domu do Internetu rzeczy.

„Myślę, że ludzie powinni zdawać sobie sprawę, że każde urządzenie sieciowe, które wprowadzają do swojego domu, czy to inteligentny aparat fotograficzny, czy nawet inteligentna telewizja, to dodatkowe potencjalne umożliwienie tego, aby ktoś dostał się do domu” – mówi mieszkaniec inteligentnego domu, Jay Garrett z Londynu. „I w ten sam sposób, w jaki chronisz swoje drzwi i okna, potrzebujesz czegoś, co chroni Internet rzeczy, podłączonych urządzeń i inteligentnych urządzeń domowych.”

https://www.youtube.com/watch?v=eCMqksSftrg

W przypadku obu domów najlepszą opcją jest F-Secure SENSE – router WiFi, który zabezpiecza każde urządzenie w domu przed zagrożeniami internetowymi.

„Prędkość,  z jaką rośnie IoT zdaje się być większa niż ta, z którą powstają nowe sposoby jego ochrony.”, mówi Garrett. „Ja nie mam zbyt wiele czasu, żeby wzmacniać swoją sieć, dlatego potrzebuję czegoś takiego jak SENSE dla naprawdę prostego rozwiązania.”

Zatem, kiedy wciąż przed nami długa droga zanim smart domy staną się tak futurystyczne jak Jetsonowie. Nie jest to mitem, że wciąż muszą być chronione przed przyszłościowymi zagrożeniami, które mogą i dzieją się tu i teraz.

X