Jak zrobić więcej, by powstrzymać Facebooka przed śledzeniem Cię

W Kapitolu, by przygotować się do przesłuchania przed House of Representatives w sprawie trwającego skandalu z Cambridge Analytica, założyciel i dyrektor generalny Facebooka Mark Zuckerberg przedstawił zapowiedź swoich zeznań zaplanowanych na wtorek. Tekst zawiera stwierdzenie, że jego firma „nie zrobiła wystarczająco dużo”, aby zabezpieczyć korzystanie z największego na świecie portalu społecznościowego przed „wykorzystywaniem w celu wyrządzenia szkody”.

Zuckerberg dodaje: „To dotyczy fałszywych wiadomości, zagranicznej ingerencji w wybory i mowy nienawiści, a także deweloperów i prywatności danych”.

To kontrowersja dotycząca „deweloperów” takich jak Cambridge Analytica i „prywatności danych”, która miała wpływ na pierwsze wrażenie zrobione przez Zuckerberga na Kongresie Stanów Zjednoczonych, mimo że strona zaoferowała przeprosiny i obietnice dotyczące kwestii prywatności przez 14 lat.

Możesz sprawdzić, czy Twoje dane zostały udostępnione w Cambridge Analytica tutaj.

Podczas gdy istnieje powszechne potępienie osób trzecich zbierających dane na temat „znajomych” z Facebooka bez pozwolenia, a żaden użytkownik Facebooka nie oczekuje, że osoba trzecia uzyska dostęp do jego prywatnych wiadomości , toczy się debata o tym, jak ważne jest to naruszenie zaufania.

Niektórzy twierdzą, że kampania Baracka Obamy wykorzystała podobne metody w swojej kampanii, choć co najmniej jeden z członków zespołu analitycznego Obamy zdecydowanie temu zaprzecza.

Academic Zeynep Tufekci podkreśla, że ​​to, co zrobiła firma, nie było „naruszeniem”, ale „całkowicie naturalną konsekwencją modelu biznesowego Facebooka”.

W nowym filmie dla Connected Life Channel F-Secure, Sean Sullivan, doradca bezpieczeństwa F-Secure wyjaśnia, że ​​jest jedna część historii, która jest zdecydowanie przekręcona: Psychografia. Taka jest metodologia, którą Cambridge obiecała wykorzystać do celowania w użytkowników za pomocą ich psychologii.

„Ze wszystkiego, co widziałem, kiedy studiowałem Psychografię, to jest największym szaleństwem.” – powiedział. „To konsultanci marketingowi, którzy próbują sprzedać swoje usługi ludziom, których potrzebują na rynek.”

Bez względu na to, Facebook wciąż posiada wiele sposobów śledzenia użytkowników. Zaproponowaliśmy Ci kilka sposobów, aby zacząć ograniczać dostęp do swoich upodobań, a także kilka wskazówek, jak zabezpieczyć swoje konto.

Sean oferuje sposoby na ograniczenie tego, w jaki sposób Facebook i inne „bezpłatne” usługi, takie jak Google, profilują Cię.

„To się stanie, jeśli nie zapobiegniesz śledzeniu w taki czy inny sposób”, powiedział.

Więc jeśli chcesz pozostać w kontakcie ze znajomymi i rodziną, jednocześnie minimalizując ilość informacji o Tobie na Facebooku, sprawdź film i listę kontrolną dla kroków, które doradza poniżej.

  1. Na koniec dnia czyść pliki cookies.
  2. Zrezygnuj ze śledzenia Google Analytics. (Dostępne dla przeglądarki Microsoft Internet Explorer 11, Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari i Opera).
  3. Loguj się do Google używając Chrome, jako przeciwieństwo twojej głównej przeglądarki.
  4. Loguj się do Facebooka tylko w przeglądarce, której nie używasz do przeglądania stron internetowych.
  5. Nie używaj maila, którego wykorzystujesz na Facebooku lub Google, gdy masz do czynienia z firmami online.
  6. Ogranicz dostęp do Facebooka dla konkretnych platform. Na przykład Sean nigdy nie korzysta z aplikacji mobilnej Facebooka. Korzysta tylko z Facebooka za pośrednictwem przeglądarek na swoim komputerze i iPadzie.
X