Korzystanie z zaawansowanych trików na przechytrzenie ransomware

W ciągu około dwóch dziesięcioleci twórcy złośliwego oprogramowania ewoluowali z irytujących wandali w goniących za zyskownymi karierami. Nie ma lepszego przykładu tego niż coraz powszechniejsze używanie oprogramowania ransomware.

Zamiast po prostu niszczyć pliki jak tradycyjny wirus, ransomware robi z nich niejako „zakładników” szyfrując je i żąda okupu za odzyskanie dostępu. Podczas gdy naszą oficjalną radą dla ofiar ransomware jest „nie negocjować z terrorystami”, łatwo zrozumieć, dlaczego zapłata wydaje się być jedynym rozwiązaniem.

Większość z nas ma na naszych komputerach rzeczy, których nie da się wycenić za pomocą cennika: projekt książki, nad którą pracujemy, zdjęcia z rodzinnego ślubu, w połowie ukończona praca magisterska… Prawdziwy koszt oprogramowania ransomware mógłby wtedy być czasem, wspomnieniami, marzeniami, a nawet karierą.

Powinieneś zawsze tworzyć kopie zapasowe swoich plików, ale zgodnie z prawem Murphy’ego, coś zawsze przestanie działać wtedy, kiedy jesteśmy na to najmniej przygotowani. Z tego powodu wydaliśmy nową wersję SAFE, zawierającą zaawansowaną formę naszego Ransomware Protection.

Ochrona Ransomware działa poprzez monitorowanie ważnych folderów przy użyciu systemu o nazwie DeepGuard. DeepGuard wykrywa, kiedy potencjalnie szkodliwy program próbuje uzyskać dostęp do tych folderów, wykorzystując zaawansowane sztuczki, takie jak analiza behawioralna do wykrywania i blokowania dostępu przez programy, które zachowują się w nienormalny, złośliwy sposób. Wielką zaletą korzystania z analizy behawioralnej jest to, że powstrzyma ona nawet nieznane wcześniej złośliwe oprogramowanie – aplikacja musi po prostu zachowywać się jak złośliwe oprogramowanie, które ma zostać zablokowane.

Funkcję Ransomware Protection można znaleźć w zakładce DeepGuard w systemie F-Secure SAFE od kwietnia 2018 r. Nie pozwól, aby twoje wspomnienia i praca stały się zakładnikami: regularnie twórz kopie zapasowe i pobieraj F-Secure SAFE!

X