Prywatność na wakacjach zaczyna się w domu

Nawet pokój hotelowy może zostać zhackowany.

Bliżej początku tego roku badacze F-Secure Tomi Tuominen i Timo Hirvonen ujawnili włamanie hakera, które mogło pozwolić im włamać się do pokojów hotelowych na całym świecie. Zamiast tego znaleźli lukę w zabezpieczeniach producenta i pomogli ją naprawić. Nie trzeba dodawać, że nie każdy ma dobre intencje, tak jak Tomi i Timo.

Prawie wszystko staje się możliwe do zhakowania, więc ochrona naszej prywatności wymaga podjęcia proaktywnych kroków. A kiedy podróżujesz, te kroki zaczynają się zanim jeszcze opuścisz dom.

Zmniejsz swoją podatność na włamania, podejmując te środki ostrożności jeszcze przed początkiem lata.

#1 Stwórz swoją sieć VPN i miej ją włączoną

Jeśli planujesz korzystać z Wi-Fi na wakacjach, nawet jeśli jest to „zabezpieczona” sieć oferowana w Twoim hotelu, powinieneś przez cały czas korzystać z VPN na wszystkich swoich urządzeniach. „Bez sieci VPN, nie jest trudnym dla nikogo, kto używa tej samej sieci Wi-Fi, aby zobaczyć dużą część ruchu”, powiedział Mikko Hypponen, dyrektor ds. badań F-Secure. Możesz założyć, że po prostu umieszczamy tę wskazówkę jako pierwszą, ponieważ tworzymy F-Secure FREEDOME VPN, którą możesz wypróbować za darmo w F-Secure TOTAL, ale VPN znajduje się na szczycie listy wszystkich sugestii ekspertów dotyczących prywatności w podróży. Jednym z głównych powodów, dla których zaczęliśmy tworzyć FREEDOME, jest to, że nasi eksperci potrzebowali sieci VPN, której mogli zaufać, gdy podróżowali. Bez niej nie wychodzą z domu.

#2 Skonfiguruj dwuskładnikowe uwierzytelnianie za pomocą zewnętrznej aplikacji

Aby chronić swoje dane, powinieneś mieć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na wszystkich najważniejszych kontach, jeśli jest ono dostępne. Facebook, Google i inne witryny mogą rozpoznać, że podróżujesz i uruchomić dodatkowe czynności weryfikacyjne. Nasi eksperci polecają aplikację taką jak Google Authenticator, która jest bezpieczniejsza niż SMS-y i działa nawet, jeśli zmienisz numer telefonu lub telefon.

#3 Wstrzymaj się z dzieleniem się wakacyjnymi planami i zdjęciami w mediach społecznościowych, aż dotrzesz do domu

Ta rekomendacja może brzmieć tak, jakby pochodziła z odległej przeszłości przed powstaniem Instagrama, ale nadal jest to dobre, podstawowe zabezpieczenie, aby nie wypuścić informacji, że twój dom, lub dom rodziców, będzie pusty przez jakiś czas. Zastanów się, czy nie wyłączyć funkcji geotagowania na telefonie, aby uniknąć niepożądanych gości w domu, kiedy ty będziesz leżeć na plaży.

#4 Ustaw hasła wszędzie, gdzie możesz

Nie jedź na lotnisko bez ustawienia silnego, unikalnego hasła na telefonie, tablecie lub laptopie. Najbardziej prawdopodobnym sposobem na włamanie się do twojego urządzenia jest pozostawienie go gdzieś. Trudny do złamania kod dostępu pomoże ograniczyć straty.

#5 RADA EKSPERTA: Nie przynoś swojego laptopa ani telefonu

Możesz zostać zmuszony do ujawnienia swojego hasła urzędnikom celnym. Jeśli obawiasz się o swoją prywatność, rozważ użycie bardziej jednorazowego urządzenia, takiego jak Chromebook lub nagrywarka z Androidem przeznaczonego tylko do podróży. Poświęć więcej czasu i skonfiguruj „fałszywe” konta do celów podróży, w których urzędnicy nie mogą zająć się latami aktywności w mediach społecznościowych i e-mailach.

A co powinieneś zrobić, gdy wejdziesz do pokoju hotelowego i martwisz się hakerami hotelowymi?

Użyj łańcucha do drzwi, gdy jesteś w pokoju, a kiedy nie – weź ze sobą kosztowności. Nasi eksperci nie ufają nawet sejfowi hotelowemu. Czemu? W sejfie jest domyślne hasło i wiele osób, których nie znasz.

X