Adres siedzibyAdres siedziby ul. Zabrska 49, 44-177 Paniówki, tel.: +48 (32) 338 92 28 | Dział handlowy: 510 019 048
biuro@itd24.pl
Szeroki
wybór produktów
Profesjonalna
obsługa klienta
Wysoka jakość
obsługi

5 zagrożeń cyberbezpieczeństwa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Głównym problemem, który nęka małe i średnie firmy, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo jest ich własne postrzeganie. Często cierpią przez patrzenie na siebie jak na niewystarczająco ważnych, by martwić się o naprawianie błędów, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo sieci, ponieważ nie będą one ważne. Ogólnie uważają, że hakerzy i złośliwi przestępcy są zainteresowani atakowaniem tylko dużych graczy, a zatem oni mogą pozostać błogo nieświadomi zagrożenia, które może doprowadzić do końca ich działalności.

Gdyby to tylko było prawdą… W rzeczywistości małe i średnie firmy mogą być jeszcze bardziej zagrożone – hakerzy są świadomi tego błędnego przekonania i wiedzą, że wiele mniejszych przedsiębiorstw nie będzie tak bezpiecznych jak duże firmy. Będą atakować bez sympatii, a dla mniejszych firm może to mieć potencjalnie gorsze konsekwencje. Może spowodować ogromne szkody dla reputacji młodej firmy, utratę majątku i poniesienie ogromnych kosztów naprawy szkód.  Zgodnie z nowymi przepisami mogą one również pociągać za sobą wysokie grzywny, jeśli okaże się, że są mało skuteczne, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo.

Jeśli jesteś właścicielem mniejszego przedsiębiorstwa, nie możesz lekceważyć znaczenia dobrego cyberzabezpieczenia. Oto 5 krytycznych zagrożeń, o których musisz pamiętać:

1. Zagrożenia wewnętrzne

Małe i średnie firmy muszą być świadome faktu, że ich pracownicy mogą jednocześnie być ich największym kapitałem, a także największym zagrożeniem bezpieczeństwa. Jak wspomniano wcześniej, małe i średnie firmy lub te rozpoczynające działalność mogą nieświadomie bagatelizować działania związane z bezpieczeństwem, co prowadzi do większych zagrożeń. Na przykład pracownicy mogą pozostawić swoje urządzenia bez nadzoru lub silnego hasła, głównie z powodu ignorancji. Dla doświadczonych cyberprzestępców stanowi to skarbnicę poufnych danych, które można wykorzystywać do szkodliwych celów.

W tym samym duchu, pracownicy mogą być podatni na socjotechnikę i nie rozpoznać podejrzanych załączników, podejrzanych odsyłaczy w wiadomościach email lub witrynach internetowych, lub charakterystycznych ransomware. To może pozwolić hakerom na niepożądany dostęp do systemów.

2. Ataki phishingowe i ransomware

Istnieje wiele doniesień medialnych o atakach typu phishing i ransomware, ale ludzie nadal padają ich ofiarą. Wiadomości phishingowe mogą mieć na celu wykorzystywanie małych firm, próbując wykorzystać tradycyjnie bliższe relacje, które mogą istnieć w takich firmach. Pracownicy, którzy zostaną oszukani przez oprogramowanie ransomware, mogą rozprzestrzenić atak na całą sieć. Małe i średnie firmy muszą być tego świadome i zapewnić pracownikom możliwość dostrzeżenia tego typu ataków.

3. Ataki DDoS

Ataki DDoS, w których w firmę wycelowana jest olbrzymia ilość ruchu sieciowego, nie tylko dotyczą dużych przedsiębiorstw. Atak DDoS na stronę internetową mniejszej firmy może mieć potencjalnie gorsze konsekwencje – cała firma może być zmuszona do przejścia offline w ciągu 6-24 godzin po ataku. Jako plan awaryjny dla ataków DDoS, małe i średnie firmy mogą próbować zapewnić dostęp do dodatkowej przepustowości, co pozwoli im na nadążenie za otrzymywanymi zapytaniami.

4. BYOD

Wiele małych i średnich firm korzysta z zasad BYOD (Bring Your Own Device – przynieś swoje własne urządzenie) dla pracowników, aby ułatwić im pracę, ale może też prowadzić do niezabezpieczonych urządzeń niosących złośliwe aplikacje, omijając sieć bezpieczeństwa i sieci dostępu. Konieczne jest, aby małe i średnie firmy opracowały kompleksową politykę BYOD dotyczącą ochrony przed zagrożeniami cybernetycznymi.

5. Złośliwe oprogramowanie

Ransomware nie jest jedynym typem złośliwego oprogramowania, które jest powszechne – istnieją tysiące różnych wersji, które mogą być instalowane na komputerach w celu wykonywania niepożądanych zadań. Małe i średnie przedsiębiorstwa muszą zainwestować w silnie zabezpieczające rozwiązanie, które obejmuje antywirusa, firewall i inne tego typu oprogramowanie.

Seqrite oferuje wysokiej klasy rozwiązania bezpieczeństwa dostosowane do przedsiębiorstw o różnych rozmiarach i ukierunkowanych na przemysł. Seqrite Endpoint Security (EPS) dobrze współpracuje z mniejszymi firmami, ponieważ zapewnia pełne bezpieczeństwo danych i zasobów. Czy to zamykanie drzwi przed atakami typu phishing, oprogramowaniem ransomware i innymi zagrożeniami, czy też wdrażanie wielowarstwowych zabezpieczeń – firmy takie jak Seqrite mogą z łatwością minimalizować zagrożenia bezpieczeństwa danych, łatając luki w zabezpieczeniach.

X