Co to jest EMM? Wyjaśnienie zarządzania mobilnością w przedsiębiorstwie

Wraz z pojawieniem się urządzeń mobilnych, a obecnie także Internetu rzeczy (IoT), mobilność stała się modna w przedsiębiorstwach. Nie chodzi tylko o zarządzanie jedną fizyczną siecią w danej lokalizacji – teraz pracownicy mają szereg przenośnych urządzeń, w tym telefony komórkowe, tablety, a nawet smartwatche, z których wszystkie są wykorzystywane do celów związanych z pracą. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw rozumie znaczenie Enterprise Mobility Management (EMM).

Oczywiście, zanim zgłębimy temat EMM bardziej, ważne jest również zrozumienie, skąd bierze się MDM, czyli zarządzanie urządzeniami mobilnymi. MDM odnosi się do administrowania i zarządzania urządzeniami zdalnie. W dzisiejszych czasach MDM stał się podzbiorem ogólnego EMM. MDM działa na poziomie urządzenia, podczas gdy przedsiębiorstwa zrozumiały, że klucz do zarządzania bezpieczeństwem urządzeń mobilnych znajduje się w danych. W związku z tym, EMM odnosi się do rozwiązań, produktów i usług, które zapewniają bezpieczeństwo danych i integrują się z systemami informatycznymi przedsiębiorstwa, aby sprostać obawom korporacyjnym.

Przedsiębiorstwa muszą poważnie rozważyć rozwiązania EMM, ponieważ mają one kilka istotnych zalet:

Większa produktywność

Dzięki EMM pracownicy mogą korzystać z kluczowych oficjalnych aplikacji na własnych urządzeniach, co pozwala im wykonywać ważną pracę w bezpiecznym środowisku. Dyrektor generalny z lotniska może wysyłać na telefony notatki lub informacje zwrotne swoim kolegom lub wiele zespołów może bezpiecznie pracować w chmurze. Ta „wymagana wszędzie” funkcja może naprawdę poprawić ogólną produktywność organizacji.

Lepsza wydajność

Mobilność prowadzi do większej efektywności w funkcjonowaniu organizacji. Swoboda pracy bez ograniczeń i w ruchu pozwala na szybszą pracę, a zatem jest bardziej wydajna. Dla przedsiębiorstw, które zatrudniają dyrektorów ds. sprzedaży w terenie, mogą szybko dostarczyć raporty terenowe i informacje o klientach, co pozwala na lepszą pracę.

Zwiększone oszczędności

Efektywne zarządzanie mobilnością w przedsiębiorstwie pozwala przedsiębiorstwom zaoszczędzić na kosztach związanych z urządzeniami. Powoduje to ogólny wzrost dochodów bez ryzyka spadku morale pracowników.

Każde przedsiębiorstwo, które rozważa inwestowanie w rozwiązanie EMM musi jednak upewnić się, że bierze pod uwagę następujące kwestie:

  • Zarządzanie urządzeniami mobilnymi – MDM pozostaje integralną częścią EMM. Zarządzanie urządzeniami jest nadal wymagane, ponieważ urządzenia często gubią się, uszkadzają lub zostają skradzione. Przedsiębiorstwa muszą mieć możliwość usuwania danych z tych urządzeń, resetowania i zarządzania oprogramowaniem mobilnym.
  • Zdalne monitorowanie – Przedsiębiorstwa wymagają zdalnej kontroli aplikacji i danych. Dział IT musi mieć możliwość zdalnego czyszczenia danych lub zdalnego wyszukiwania urządzenia. Szczególnie ważna jest możliwość przeprowadzania zintegrowanych kontroli zarejestrowanych urządzeń w celu raportowania i egzekwowania przestrzegania zasad.
  • Mobile Application Management (MAM) – dobre rozwiązanie EMM powinno umożliwiać i wspierać bezprzewodową instalację, aktualizację i usuwanie publicznych aplikacji korporacyjnych. Ważne jest również zapewnienie, że aplikacje te są uruchomione w bezpiecznym środowisku lub aktualizowane w razie potrzeby, tj. aktualizacja iOS jest wypuszczana, gdy jest to wymagane.
  • Mobile Content Management (MCM) – Z utratą i wyciekiem danych biznesowych poradzi sobie rozwiązanie Mobile Content Management (MCM), które umożliwia bezpiecznemu kontenerowi danych bycie uwierzytelnianym i szyfrowanym w celu aktualizacji narzędzi i dostępu do plików biznesowych. Kontenery te można łączyć z usługą SharePoint lub chmurą korporacyjną.

Odsetek użytkowników korzystających tylko z urządzeń mobilnych rośnie z roku na rok i szybko przewyższa użytkowników komputerów. Rozwiązanie Enterprise Mobility Management jest rzeczą, którą większość organizacji musi wprowadzić tak szybko, jak to możliwe, i która będzie miała długoterminowe konsekwencje. Ważne jest, aby przedsiębiorstwa zaczęły przeprowadzać badania dotyczące rozwiązania EMM, które pasuje do ich działalności.

X