Cyberbezpieczeństwo na międzynarodowych imprezach sportowych, takich jak Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018

To jest czas pięknej gry. Świat wciągnął się w festiwal piłki nożnej, którym jest Puchar Świata 2018 w Rosji. Ponieważ jedne z największych gwiazd sportu prezentują swoje umiejętności w Rosji, fani sportu celebrują piłkę nożną zarówno w Rosji, jak i na całym świecie.

Mimo to, niestety, nad wydarzeniem wisi czarne widmo i jest to widmo cyberbezpieczeństwa. Czy nam się to podoba, czy nie, świat, w którym żyjemy jest cyfrowy, a nawet wielkie wydarzenia sportowe, takie jak mistrzostwa świata, nie są odporne na ryzyko cyberataków. W rzeczywistości wydarzenia sportowe tego rodzaju są pożądanym celem cyberprzestępców ze względu na ich wysoką rangę i ogromną liczbę osób, które je śledzą. To dobry cel do przeprowadzenia ataku, a globalny zasięg medialny oznacza, że natychmiast stanie się popularny.

Zagrożeni fani

Niezależnie od tego czy są to igrzyska olimpijskie, paraolimpijskie, czy mistrzostwa świata – każde sportowe wydarzenie o takiej skali przyciąga cyberataki. W tracie Igrzysk Olimpijskich 2008 w Pekinie Chiny napotkało około 12 milionów ataków online dziennie. Podczas Mistrzostw Świata FIFA 2014 w Brazylii hakerzy zgłaszali ataki na wiele witryn związanych z turniejami, takich jak witryny sponsora, rządu Brazylii i krajowej agencji wywiadowczej. Dokonano tego za pomocą serii rozproszonych ataków typu „odmowa usługi” lub DDoS. Sprzedaż biletów na trwające Mistrzostwa Świata w 2018 roku wynosi 2 miliony, co stanowi bogate repozytorium danych i informacji dla hakerów.

Fani, którzy uczestniczą w tych meczach są zawsze zagrożeni, jeśli przeprowadzają transakcje finansowe w niezabezpieczonych środowiskach. Mogą również otrzymywać wiadomości phishingowe, gdy prawidłowa komunikacja (powiedzmy, że zaprojektowana z myślą o FIFA) będzie wymagać od nich kliknięcia łącza lub pobrania złośliwego oprogramowania na ich urządzenia. Jak każde inne wydarzenie sportowe, Puchar Świata jest czasem wzmożonych emocji, a więc czasem, kiedy wysiłki inżynierii społecznej mają większe szanse powodzenia. Oszołomiony emocjami z powodu wygranej lub przegranej ulubionej drużyny/sportowca fan może być mniej zdolny do zachowania należytej staranności. a tym samym może nieumyślnie oddać cenne dane uwierzytelniające w niezabezpieczonej sieci WiFi lub na złośliwej stronie internetowej.

Zwiększone poczucie bezpieczeństwa

Zasadniczo kibice mogą być bezpieczni, uczestnicząc w takich wydarzeniach sportowych, podążając za podwyższonym wyczuciem tradycyjnych zasad cyberbezpieczeństwa. Uważaj na oszustwa i przekazywanie danych osobowych, zwłaszcza na nieznanych stronach internetowych i zachowaj ostrożność podczas korzystania z sieci publicznych. Upewnij się, że rodzina pozostała w domu posiada inną kopię wszystkich ważnych dokumentów. Ostatecznie zachowaj kontrolę nad wszystkimi swoimi kartami debetowymi i kredytowymi, ponieważ oszustwo może się zdarzyć w nieznanym kraju.

To nie tylko fani, ale nawet sportowcy i organizacje sportowe muszą uważać na cyberprzestępców. W 2016 r. grupa cyberprzestępców opublikowała poufne dane sportowców poprzez zhakowanie baz danych ze Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Było to poważne naruszenie danych sportowców, ale sytuacja uległa pogorszeniu – ta sama grupa zhakowała Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), wypuszczając poufne dane o sportowcach i ich zwolnieniach za używanie narkotyków.

Dlatego zespoły podjęły własne środki ostrożności. Stowarzyszenie Piłki Nożnej Anglii (FAA) doradzało swoim graczom i personelowi, aby nie używali publicznej lub hotelowej sieci Wi-Fi na Mistrzostwach Świata w Rosji, aby zapewnić, że poufne informacje, takie jak taktyka drużyny, nie wyciekną. Inne kraje również podążały za podobnymi środkami, podkreślając tym samym znaczenie, jakie mają one dla cyberbezpieczeństwa w dzisiejszych czasach.

Dlatego niezwykle ważne jest, aby wszyscy interesariusze zachowali czujność, szczególnie jeśli chodzi o duże wydarzenie sportowe. Gdy pasja i emocje są ogromne, logika często odchodzi na bok i na to właśnie czekają hakerzy.

X