W 2018 r. granica między światem fizycznym i cyfrowym coraz bardziej się zaciera. Dziś żadna firma nie może działać wyłącznie w sferze fizycznej. Pojawienie się połączonych technologii oznacza, że każda firma, duża lub mała, ma pewne funkcje cyfrowe. Bez wątpienia nadejście cyfrowego świata doprowadziło do większej łączności i szybszego podejmowania decyzji, ale także naraża firmy na liczne zagrożenia, które posiada świat cybernetyczny.

Konieczne staje się zatem, aby przedsiębiorstwa wzmacniały się przeciwko tym zagrożeniom. Budowanie silnej obrony to długa droga, ale firmy nie mogą przeoczyć innego ważnego czynnika: regularne tworzenie kopii zapasowych.

Często administratorzy sieci nie inwestują w kopie zapasowe tak często, jak powinni, w nieuzasadnionym powszechnym przekonaniu, iż nie są zagrożeni. Nic bardziej mylnego. Utrata danych może mieć poważne konsekwencje finansowe: w 2014 r. Raport EMC Corporation wykazał, że utrata i przestój danych kosztują indyjski biznes aż 54 mld dolarów rocznie. Ta liczba już brzmi poważnie, a należy wziąć pod uwagę fakt, że ten raport ma aż 4 lata, a liczba zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem zwiększyła się przez ten czas znacznie, co oznacza wzrost powyższej kwoty. W końcu przyczyny utraty danych mogą być zaskakująco proste:

Ataki hakerów: Nowe wirusy i malware produkowane są każdego dnia, przez co wszystkie firmy są zagrożone. Złośliwe oprogramowanie może uszkodzić lub usunąć ważne dane, co może być bardzo szkodliwe dla firmy. Najnowszy trend ataków ransomware również zwrócił uwagę organizacji na istotę bezpieczeństwa danych. Atak ransomware może dotknąć twoją organizację, odmawiając dostępu do ważnych szczegółów, narażając dodatkowo na konieczność zapłacenia okupu.

Klęski żywiołowe: Nikt nie przewiduje klęsk żywiołowych, takich jak pożary czy cyklony. Te katastrofy mogą uderzyć w dowolnym momencie i zniszczyć serwery czy całe organizacje, prowadząc do ogromnej utraty danych. Istnieje również efekt finansowy – klęski żywiołowe w 2017 roku kosztują USA ponad 300 miliardów dolarów.

Przypadkowe lub celowe usunięcie: Utrata danych nie zawsze dzieje się na wielką skalę, jak klęska żywiołowa czy atak ransomware. Czasami może to być tak proste, jak usunięcie danych. Pracownicy, którzy mogą nie być świadomi procedury, mogą przypadkowo usunąć ważne dane. Ale może zdarzyć się też usunięcie ich przez złośliwych pracowników.

Awaria urządzenia: Utrata danych może czasami wystąpić w wyniku prostych awarii urządzeń, a przecież większość organizacji używa maszyn, które z kolei mają ograniczoną żywotność. Dyski twarde bardzo często mogą zawieść, biorąc ze sobą wszystkie przechowywane na nim dane.

Najlepszym ochroniarzem przeciwko wszystkim powyższym jest backup. Ważne jest natomiast, jak się do tego zabrać. Większość specjalistów od bezpieczeństwa zaleca utworzenie kopii zapasowej strategii 3-2-1. To znaczy:

  • Zachowaj co najmniej trzy kopie danych, aby żadne pojedyncze zdarzenie nie mogło zniszczyć wszystkich kopii.
  • Przechowuj dane w dwóch różnych formatach (chmura, dysk, itp.).
  • Trzymaj jedną kopię z dala od siedziby firmy, aby chronić się przed klęskami żywiołowymi.

Organizacje mogą również rozważyć odzyskiwanie systemu po awarii jako usługę (DRaaS), która odnosi się do replikacji i hostingu usług fizycznych oraz wirtualnych do drugiej lokalizacji, aplikacji lub chmury, która znajduje się w dużej odległości. DRaas różni się od chmurowych usług kopii zapasowych, ponieważ oferuje rezerwową moc obliczeniową, aby pomóc organizacji odzyskać dane w razie katastrofy.

Firmy muszą wybierać także między pełnymi a przyrostowymi kopiami zapasowymi. Pełne kopie zapasowe zapisują wszystkie dane w całości podczas, gdy przyrostowe składają się tylko z danych, które zostały zmienione lub utworzono ich kopie od czasu ostatniego uruchomienia kopii zapasowej. Przyrostowe kopie pozwalają zaoszczędzić miejsce i przywracają dane do pewnego momentu.

Dlatego też firmy muszą wybrać odpowiednią opcję kopii zapasowej zgodnie z ich wymaganiami. Mogą rozważyć także usługi Seqrite dla niestandardowych rozwiązań tworzenia kopii zapasowych dla ich działalności.

X