F-Secure wprowadza usługę EDR stworzoną z partnerami dystrybucyjnymi

Rośnie liczba cyberataków ukierunkowanych i bezplikowych. Firma F-Secure we współpracy z partnerami dystrybucyjnymi wprowadza nową usługę EDR do wczesnego wykrywania i reagowania na cyberzagrożenia.

 

 

 

Kraków, 13 marca 2018 r. – Według badania przeprowadzonego przez firmę F-Secure aż 55% incydentów wykrytych w przedsiębiorstwach stanowią ataki ukierunkowane. Hakerom coraz częściej udaje się przeprowadzić cyberatak, któremu nie są w stanie zapobiec tradycyjne rozwiązania do zabezpieczania urządzeń końcowych (komputerów Windows i Mac, smartfonów czy platform serwerowych).

W odpowiedzi na rosnącą liczbę zaawansowanych ataków F-Secure we współpracy z partnerami dystrybucyjnymi wprowadza usługę EDR (Endpoint Detection and Response). Rozwiązanie pozwala wykryć incydenty i zareagować na nie na wczesnym etapie dzięki monitoringowi zachowań, a korzystający z niego klienci mają stały dostęp do ekspertów zajmujących się analizą zagrożeń.

Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyszukane metody, aby przeprowadzić atak, a to z kolei wymaga nowatorskiego podejścia do kwestii ochrony. Na rynku cyberbezpieczeństwa brakuje specjalistów. Ataki ukierunkowane coraz częściej wymierzone są w firmy średniej wielkości, a te nie są w stanie ponieść wysokich kosztów zatrudnienia pracowników dedykowanych wyłącznie kwestiom bezpieczeństwa IT – mówi Magdalena Baraniewska, Country Channel Manager w firmie F-Secure.  

Instytut Ponemon przewiduje, że w 2018 roku aż 35% wszystkich incydentów będą stanowiły tzw. ataki bezplikowe. To o 6% więcej niż w roku ubiegłym, a w przypadku tego rodzaju cyberzagrożeń prawdopodobieństwo powodzenia jest niemal 10 razy większe niż w tradycyjnych atakach z użyciem plików.

 

Naszą odpowiedzią na nowe rodzaje cyberzagrożeń jest rozwiązanie EDR oparte między innymi na sztucznej inteligencji. Usługa jest na bieżąco rozwijana przez analityków z F-Secure, tak aby w sposób zautomatyzowany penetrować sieć oraz wykorzystywać wiedzę specjalistów w konkretnych sytuacjach. Dzięki połączeniu możliwości człowieka i maszyny firmy średniej wielkości mogą uzyskać dostęp do zabezpieczeń klasy korporacyjnej, a rosnąca sieć dystrybucyjna zapewni klientom wsparcie lokalnych ekspertów – mówi Baraniewska.

Jak wynika z raportu instytutu SANS, 32% organizacji doświadczyło ataków bezplikowych realizowanych takimi metodami jak: eskalacja uprawnień, kradzież danych logowania administratora, ataki przy użyciu skryptu Powershell czy tzw. ruchy poprzeczne (lateral movements). Poza tym głównym problemem pozostają ciągle phishing i ransomware. Według instytutu SANS phishingu doświadczyło 72% organizacji, a jego skutki były dla nich najbardziej odczuwalne.

Informacje o dużych wyciekach danych pojawiają się w mediach od lat, ale teraz ich skutki mogą być bardziej dotkliwe z uwagi na wdrażane w Unii Europejskiej Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Od 25 maja firmy muszą być przygotowane na odpowiednio wczesne wykrywanie zagrożeń i ewentualne ujawnienie wycieku danych w ciągu 72 godzin od zaistnienia incydentu.

 

Nowe możliwości dla partnerów

Usługi Endpoint Detection and Response to najszybciej rozwijający się obszar cyberbezpieczeństwa. Według przewidywań Gartnera skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) dla rozwiązań EDR między 2015 a 2020 rokiem wyniesie 45,3% – przykładowo ten sam wskaźnik dotyczący całego rynku bezpieczeństwa IT w tym okresie to 7%.

Firma F-Secure zaprasza do współpracy partnerów chcących rozszerzyć portfolio oferowanych usług o rozwiązanie EDR. W ramach programu przewidziane są między innymi szkolenia oraz stały dostęp do analityków z F-Secure gotowych do pomocy w rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów po stronie klienta.

Obecni i nowi partnerzy dystrybucyjni F-Secure, którzy chcą zostać dostawcami zarządzanych usług EDR, znajdą więcej informacji na stronie www.f-secure.com/edr.

 

Źródła:
F-Secure, Incident Response Report, 2018 r.
2017 State of Endpoint Security Risk, Ponemon Institute & Barkly, październik 2017 r.

2017 Threat Landscape Survey: Users on the Front Line, SANS Institute, sierpień 2017 r.

Morphing EDR Market grows to 1.5 billion in 2020, Avivah Litan, Gartner, marzec 2017 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

X