Jak można się chronić przed trojanem celującym w aplikacje bankowe

Firma Quick Heal Security Labs wydała ważny poradnik dotyczący bankowego trojana na Androida, o którym wiadomo, że dotyka około 232 mobilnych aplikacji banków. W dalszej części artykułu postaramy się przybliżyć sposób działania, który może pomóc ochronić się przed tym złośliwym oprogramowaniem.

Krótkie podsumowanie informacji
Trojan, o którym mówimy, został wykryty przez Quick Heal Security Labs jako Android.banker.A2f8a. Pokrótce też opiszemy, co to złośliwe oprogramowanie robi:

 • Rozpoczyna wewnątrz sprawdzanie aplikacji zainstalowanych na zainfekowanym urządzeniu.
 • Szuka w szczególności 232 aplikacji bankowych ( w tym także niektórych aplikacji z kryptowalutami).
 • Kiedy już trojan znajdzie na urządzeniu jedną z nich…
  1. Podszywa się pod wybrany program i wysyła fałszywe powiadomienie.
  2. Po kliknięciu w nie kliknie, złośliwe oprogramowanie wyświetli fałszywy ekran logowania, który wygląda jak oryginalny.
  3. Kiedy użytkownik nie zobaczy różnicy i zdecyduje się podać swoje dane logowania, te trafią automatycznie do atakującego.

W jaki sposób trojan się rozprzestrzenia?
Wiadomo, że szkodliwe oprogramowanie rozprzestrzeniło się poprzez fałszywą aplikację Adobe Flash Player w sklepach z aplikacjami innych firm.

Jak się ochronić przed tym złośliwym oprogramowaniem

 • Przede wszystkim, nie pobieraj aplikacji z nieznanych źródeł ani nie klikaj w linki przychodzące za pośrednictwem SMSów lub maili.
 • Zawsze wyłączaj “nieznane źródła” w swoim telefonie. Spowoduje to uniemożliwienie instalacji oprogramowania z potencjalnie niebezpiecznych stron. Opcję tę można znaleźć w ustawieniach telefonu w zakładce “Zabezpieczenia”.
 • Zainstaluj niezawodną mobilną aplikację, która może blokować fałszywe i szkodliwe oprogramowanie.
 • Uważnie czytaj pozwolenia udzielane programom przed ich instalacją. Jeżeli prosi o uprawnienia, które nie są niezbędne do jej prawidłowego działania – lepiej jej unikać.
 • Zawsze na bieżąco aktualizuj swój system operacyjny i aplikacje. Przestarzałe oprogramowanie jest bardziej podatne na ataki.

W jaki sposób Quick Heal może pomóc w ochronie przed trojanem?
Aplikacja Quick Heal Total Security znacznie zmniejsza ilość potencjalnych zagrożeń dla aplikacji płatniczych. SafePe jest ważnym dodatkiem do niej, zaprojektowanym specjalnie w celu ochrony bankowości mobilnej przed zagrożeniami, takimi jak opisywany w artykule trojan na Androida.

W jaki sposób SafePe zabezpiecza płatności mobilne?

 • Zapewnia bezpieczeństwo telefonu i sieci, z której korzysta podczas dokonywania transakcji online przez aplikacje.
 • Dba, by twój telefon był wolny od wszelkiego rodzaju wirusów bankowych i nie był zainfekowany przez programy typu spyware czy keyloggery.
 • Aktywnie wykrywa infekcje w telefonie i wysyła powiadomienia ostrzegające przed wykonaniem transakcji przy pomocy złośliwego oprogramowania.
 • Sprawdza, czy twoje urządzenie jest zrootowane. Gdy jest, może zostać wykorzystane przez intruzów w celu uzyskania uprawnień na wysokim poziomie i przeprowadzenia szkodliwych działań, np. kradzieży poufnych danych osobowych tudzież finansowych.
 • Sprawdza także, czy znajdujesz się na bezpiecznej stronie internetowej (z protokołem HTTPS) podczas dokonywania płatności.

SafePe podejmuje wszystkie niezbędne działania, by ustrzec cię przed kradzieżą danych podczas transakcji online na twoim telefonie.

X