Koszt cyberbezpieczeństwa a koszt cyberataku – który wybrać?

Ponieważ liczba i natura zagrożeń cybernetycznych rośnie z dnia na dzień, organizacje otworzyły się na zagrożenie spowodowane cyberatakami. Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, która jest lepiej znana jako NATO, uznała cyberprzestrzeń za domenę działań wojennych w 2016 r, co świadczy o jej rosnącym znaczeniu w dzisiejszym świecie.

Podczas, gdy większość organizacji budzi się w obliczu tego zagrożenia i próbuje wdrożyć rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego, niektóre z nich wciąż pozostają w ciągłym ruchu, narażając się na poważne ryzyko. Głównym problemem wydają się być koszty związane z odpowiednim rozwiązaniem cyberbezpieczeństwa. Wielu szefów organizacji wciąż zastanawia się, czy wydatki na to są naprawdę uzasadnione. Niektóre z głównych powodów pozostawania tej luki wynikają z:

1. Apatia wobec przyczyny

Chociaż większość organizacji w dużej mierze zależy od cyber świata, istnieje fałszywe poczucie nadmiernej pewności, że nie są zagrożone. Uważa się, że cyberataki lub naruszenia mają miejsce tylko w dużych firmach i nikt nie będzie atakował mniejszych firm, ponieważ nie mają one znaczenia.

2. Dynamiczny charakter cyberprzestępczości

Jedynym czynnikiem, który sprawia, że ​​cyberataki są tak niezawodnie niebezpieczne, jest ich płynna natura. Wektory ataku, zastosowane technologie, techniki, poszukiwane informacje – wszystko zmienia się w szalonym tempie, przez co organizacje czują się bezsilne, aby nadążyć. Zamiast próbować to zrobić, po prostu się poddają skazując samych siebie na łaskę cyberprzestępców.

3. Niepotrzebne wydatki

Choć to myślenie się zmienia, wciąż istnieje w niektórych organizacjach, w których cyberbezpieczeństwo jest pojęciem obcym. Jest uważane za niepotrzebny wydatek, który odejmuje zyski i nie przyczynia się do ich wzrostu.

Jeśli któreś z powyższych brzmi Ci znajomo, przygotuj się. Organizacje nie doceniające cyberbezpieczeństwa nie mają pojęcia, ile może ono kosztować. Według niedawnego sondażu, globalny cyberatak może spowodować szkody o wartości nawet 121,4 miliarda dolarów w skrajnym przypadku, co jest porównywalne ze stratami ekonomicznymi spowodowanymi przez huragan Katrina w 2005 roku. Jeśli koszt cyberbezpieczeństwa nadal wydaje Ci się lepszą opcją, rozważ następujące sposoby, w jakie cyberataki mogą zaszkodzić Twojej organizacji:

4. Koszt ekonomiczny

Nawet niekompletne cyberprzestępstwo może wywrzeć poważny wpływ ekonomiczny na organizację. Szkody mogą zawierać się w:

  • Poufne informacje zostały ujawnione przestępcom i mogły zostać użyte do szantażowania firmy.
  • Nastąpiła kradzież danych bankowych lub karty, co prowadzi do zagrożenia całego statusu finansowego organizacji.
  • Zakłócenie normalnego codziennego zachowania poprzez opóźnianie lub wyłączanie podstawowych funkcji.
5. Koszt naprawy

Po ataku cybernetycznym cały system idzie do kosza. Koszta są zarówno mentalne, jak i fizyczne. Pracownicy i szefowie firm są w ogromnym stresie, próbując rozwiązać problem. Czasami wybucha chaos, który pogarsza sytuację, jeśli nie ma odpowiedniej procedury do wykonania. Koszty naprawy mogą być ogromne, ponieważ obejmują dochodzenie, odzyskiwanie, łatanie luk, ustanowienie nowego procesu i zapewnienie zgodności.

6. Naruszenie reputacji

Cyberataki zakończone sukcesem są notorycznie złe dla reputacji organizacji. Dotykają także wizerunku marki. Może to prowadzić do erozji zaufania klientów w organizacji. Efektem tego trafienia w markę może być utrata klientów, spadek sprzedaży i, co gorsza, obniżenie zysków. Może to wpłynąć na relacje organizacji z jej inwestorami lub partnerami.

Dlatego jasne jest, że organizacje muszą inwestować w silne rozwiązanie cyberbezpieczeństwa, aby zachować bezpieczeństwo w tym cyfrowym świecie. Seqrite Endpoint Security (EPS), który łączy zaawansowane technologie takie jak Anty-ransomware, filtrowanie sieci oraz zaawansowaną kontrolę urządzeń w celu ochrony sieci przed zaawansowanymi zagrożeniami, może być świetną inwestycją w tym zakresie.

 

X