Centrala Chorzów Centrala Chorzów ul. Metalowców 13a, 41-500 Chorzów, tel.: +48 606 616 508, 32 739 02 39
biuro@itd24.pl
Szeroki
wybór produktów
Profesjonalna
obsługa klienta
Wysoka jakość
obsługi
Strefa partnera

Deep Web. Dark Web. Ransomware. Tor. Nielegalne działania. Bitcoin.

Pobieżne wyszukanie pierwszych dwóch terminów ujawniłoby cały szereg stron internetowych, wszystkie mówiące o pozostałych czterech terminach. Tajemnica i napięcie, które wokół siebie wytworzyły deep i dark web są bezprecedensowe – miliony stron horrorów, wszystkie mówiące o mrocznej części Internetu  (lub prawdopodobnie nawet nie Internetu), ukrytej na widoku.

Odkryjmy tajemnicę o tej „głębokiej” i „ciemnej” sieci

Na początek, Internet jest częścią „normalnej” sieci, z której korzystają wszyscy. Ma wszystkie serwisy społecznościowe, witryny zakupowe czy e-mailowe. Zasadniczo Internet obejmuje całą zawartość, która została zindeksowana przez wyszukiwarki.

„Głęboka” sieć to ta część Internetu, która nie została zindeksowana przez wyszukiwarki. Dlatego, w przeciwieństwie do wielu strasznych historii, które o niej słyszałeś, deep web sam w sobie nie jest tak przerażający. Deep web zawiera po prostu bazy danych, listy, informacje itp., które nie zostały zindeksowane przez wyszukiwarki.

Ale chwila, tu dochodzimy do „ciemnej” sieci. I – z uwagi na samą nazwę, można powiedzieć, że to kłopot.

Dark Web jest częścią Deep Webu, która jest docelowo ukryta i niedostępna za pośrednictwem standardowych przeglądarek internetowych. Oczywiście nie jest indeksowana przez wyszukiwarki i wymaga specjalnego oprogramowania, aby uzyskać do niej dostęp. Do uzyskania dostępu służą wyspecjalizowane przeglądarki, takie jak Tor.

To właśnie ta „ciemna” sieć, z której pochodzą wszystkie opowieści. Chociaż istnieją pewne uzasadnione zastosowania Dark Webu (tj. przechowywanie poufnych informacji kryminalnych), duża część jest wykorzystywana do działań przestępczych. Narkotyki są tu kupowane i sprzedawane, nielegalne towary są transferowane, a nawet miejsce ma tutaj terroryzm. Wszystkie transakcje odbywają się przy pomocy Bitcoinów, anonimowej kryptowaluty.

Eksperci od zabezpieczeń cybernetycznych od dawna martwią się działaniami w Dark Webie, ale prawie niemożliwe jest podjęcie konkretnych działań z powodu czystej natury bestii. Ciemna sieć rozwija się anonimowo i dlatego jest ulubioną formą sił antyspołecznych. Od hakerów do przestępców po terrorystów – oni wszyscy tam są.

Dark web a cyberbezpieczeństwo

Dark web ma ogromny wpływ na cyberbezpieczeństwo. Kiedy jakieś dane są naruszone, prawie zawsze znajdą się w „ciemnej” sieci wystawione na sprzedaż. Naukowcy zajmujący się bezpieczeństwem znaleźli niedawno plik 41GB z 1,4 miliarda zhakowanych haseł z różnych stron internetowych w Dark Webie. Po zaatakowaniu indyjskiego globalnego sklepu z jedzeniem Zomato, dane jego 17 milionów użytkowników zostały wystawione na sprzedaż. W październiku 2017 roku Seqrite odkrył reklamę w ciemnej sieci, która zapewniała dostęp do danych ponad 6000 indyjskich firm, w tym organizacji rządowych, dostawców usług internetowych, banków i przedsiębiorstw. Haker wycenił informacje na 15 Bitcoinów i zaoferował zdjęcie sieci dotkniętych organizacji za nieokreśloną kwotę.

Mimo wszystkich niebezpieczeństw, Dark Web często dostarcza cennych informacji o zagrożeniach, które mogą być pomocne w zrozumieniu obecnych zagrożeń cybernetycznych. Monitorowanie „ciemnej” sieci często może pomóc zwiększyć bezpieczeństwo i zidentyfikować naruszenia oraz ewentualne podatności. Ujawnione luki w zabezpieczeniach często pojawiają się w Dark Webie, zanim większość organizacji zda sobie z nich sprawę i zacznie próbować je naprawić. Dzięki temu hakerzy zyskują cenny czas na wykorzystanie tych luk, ale jeśli organizacje będą monitorować i reagować na zagrożenia w odpowiednim czasie, mogą znaleźć się po tej samej stronie, co hakerzy i naprawiać je tak szybko, jak to możliwe.

Seqrite, firma zajmująca się rozwiązaniami bezpieczeństwa firmy Quick Heal Technologies jest wiodącym dostawcą rozwiązań z zakresu oprogramowania zabezpieczającego w Indiach, posiada oddział monitorowania Dark Netu o nazwie Seqrite Cyber Intelligence Labs, który ma na celu tworzenie analizy zagrożeń i monitorowanie Dark Webu pod kątem luk w zabezpieczeniach.

X

FreshMail.pl