Uważaj na scam w aplikacji WhatsApp „z okazji” 70. rocznicy Cadbury

Jeśli otrzymałeś poniższą wiadomość na WhatsAppie, nie klikaj w link. Jest to kolejne z „rocznicowych” oszustw.

 

Po pierwsze, kilka faktów

 1. Cadbury zostało założone w 1824 roku. Zatem w tym roku przypada 194. rocznica, nie 70.
 2. Cadbury nie ogłosiło żadnych jubileuszowych ofert na swojej oficjalnej stronie internetowej (https://www.cadbury.co.uk/).
 3. Jeżeli przyjrzysz się uważnie linkowi, zauważysz to:

 

Oto, co się stało, gdy kliknąłem w link z wiadomości:

 1. Przeniosło mnie na stronę, która zadała mi 4 pytania.
 2. Po tym, jak odpowiedziałem na wszystkie te pytania, wyświetlona została wiadomość z gratulacjami, a następnie z instrukcjami, jak postępować dalej.
 3. Postąpiłem zgodnie z instrukcjami i udostępniłem tą wiadomość 3 kontaktom (były to moje zastępcze numery), 5 razy każdą.
 4. Następnie poproszono mnie o zainstalowanie jednej aplikacji i uruchomienie jej na 30 sekund, bo tylko dzięki temu będę mógł odebrać swój darmowy koszyk.
 5. Kliknięcie w te opcje zabrało mnie do Google Play Rozmiar pierwszej aplikacji wynosił 280 MB, a drugiej 141 MB.

Nie zadałem sobie trudu pójścia dalej, ponieważ było jasne, że to wszystko jet oszustwem. Pierwsze 4 fakty przedstawione powyżej są wystarczająco dobre, by to udowodnić.

Nasza rada:

 1. Zawsze dokładnie sprawdzaj takie oferty. Najlepszym sposobem na to jest wizyta na oficjalnej stronie internetowej firmy.
 2. Nigdy nie klikaj linków w wiadomościach, które mówią o takich ofertach. Chociaż w moim przypadku moje urządzenie nie zostało zainfekowane – w Twoim może być inaczej.
 3. Poszukaj błędów lub czegokolwiek odstającego od normy w linkach w takich wiadomościach. W tym przypadku link wygląda na wiarygodny, jednak wcale taki nie jest. A według www.scamadviser.com, jest nieaktywny.

 

X